Sanal Santral ve Bilmemiz Gerekenler

Sanal Santral ve Bilmemiz Gerekenler

Sanal Santral Sistemleri ve Kullanıcıların Bilmesi Gerekenler

Son zamanlarda adını en çok duyduğumuz telefon sistemlerinden biriside sanal santral çözümleridir. Kimileri bu iş olmaz, başlamadan biter demiş olsada varlığını hala sürdürmekte ve kullanıcı sayıları her geçen gün artmaktadır. Biz sanal santral isminin havasına girmeden sanal santral yada bulut santral alırken bilinmesi gereken bazı durumlardan bahsedeceğiz.

 

Öncelikle bu hizmeti ülkemizde lisanslı lisanssız bir çok firma vermektedir. Bu hizmetin alınırken güvenilir ve kurumsal firmalardan alınması gerekiyor. Hizmet aldığınız firmanın satış hizmetlerinden ziyade alt yapı ve teknik destek tarafı araştırılmalıdır. Bilgi almak için herhangi bir firmayı aradığınızda, firma az yada çok kalitesini görüşmede belli eder. Konuya ne kadar hakimler ve kendi ses kaliteleri başarılımı yoksa konuşmada gel gitler oluyormu.  (kendi iletişimini sağlayamayan firmadan müşterisine ne hayır gelir)

 

 

Sanal santral sistemlerinin en önemli konusu güvenliktir. Asterix tabanlı bu sistemler çok fazla atak almaktadır.

 

Kişisel Bilgilerim, telefon ses kayıtlarım önemli diyorsanız sanal yada bulut santral firması ile  bu konuyu en baştan konuşmalısınız. Çünkü sanal santral firmaları tüm müşterilerin ses kayıtlarını istedikleri zaman dinleyebilmektedir. Firma ile kişisel verilerin korunması ile alakalı anlaşma yapabilirsiniz. Ses kaydı ile alakalı diğer bir durum ise çoğu firma en fazla 6 ay ses kaydı saklamakta ve daha sonra silmektedir.

 

Görüşmelerin sorunsuz ve kaliteli olması isteniyorsa müşteri internetinin sorunsuz ve hızlı olması gerekmektedir. Bu nedenle bazı firmalar sanal santral için ayrı bir internet almaktadır. Tüm görüşmeler internet üzerinden yapıldığı için bandgenişliği önem arzetmektedir. Aksi durumda görüşürken seslerde gecikme, eko gibi sorunları zaman zaman yaşayabilirsiniz.

 

Sahip olma maliyeti çok düşük gibi görünsede, kullanıcı sayısı arttıkça ofisinize alacağınız ıp telefonlar maliyetinizi bir hayli arttıracaktır. Aylık ödeyeceğiniz ücret dışında (kullandığınız sürece yıllarca ödenecek) sanal santral sistemleri ıp telefonlar üzerinden çalıştığı için kullanıcı sayısı kadar bir seferliğine  ip telefon almanız gerekmektedir. Şuan piyasada satılan en ucuz ıp telefon 45 dolar civarıdır. Sanal santral sistemleri 1-5 kullanıcı arası cazip, 5-10 kullanıcı arası alınabilir bir sistemdir. Şu an için daha büyük kapasitelerde IP santral alınması daha uygun olmaktadır.

 

 

Bu yazımız sanal santral sistemlerini karalamak amaçlı değil, sadece son kullanıcıları  sahada yaşanabilecek sıkıntılar için bilgilendirmek amaçlı yazılmıştır. Sanal sitemlerde gelişmeler oldukça yazımız güncellenecektir.